- biuro@lasmed.pl
Elektrokoagulacja to zabieg stosowany w leczeniu zmian naczyniowych, takich jak pajączki i naczyniaki wiśniowe. Wykorzystuje energię elektryczną do koagulacji lub niszczenia naczyń krwionośnych poprzez bezpośrednie ich ukierunkowanie. Procedura może być wykonywana jako niezależny zabieg (koagulacja powierzchowna) lub jako część innego zabiegu (koagulacja głęboka). W tym artykule omówiono ryzyko i korzyści związane z elektrokoagulacją oraz to, czy jest ona bezpieczna dla pacjenta.
Elektrokoagulacja to zabieg, który wykorzystuje prąd elektryczny do niszczenia zmian skórnych, w tym intruzji naskórkowych, takich jak torbiele i naczyniaki wiśniowe, oraz zmian naczyniowych, takich jak pajączki. Prąd przechodzi z elektrod przyłożonych do powierzchni skóry, aby wywołać efekt cieplny i zniszczyć docelową zmianę. Elektrokoagulacja jest również stosowana jako część większej procedury, takiej jak leczenie laserowe.
Elektrody umieszcza się na skórze i przepuszcza się między nimi prąd. Elektrody mogą być samoprzylepne lub utrzymywane w miejscu za pomocą małego bandaża. Elektrody mogą być nakładane na powierzchnię skóry lub wprowadzane do zmiany. Prąd może być ciągły lub pulsacyjny. Zabieg kończy się po zniszczeniu zmiany lub osiągnięciu maksymalnego czasu.
Zabieg elektrokoagulacji jest specyficznym zabiegiem, w którym przez elektrodę trzymaną w pobliżu zmienionego chorobowo miejsca przepuszczany jest prąd. Zabieg wykonywany jest przez lekarza (dermatologa lub chirurga naczyniowego) za pomocą prądu zmiennego aplikowanego przez kilka sekund. Prąd niszczy pobliskie naczynia krwionośne (o średnicy mniejszej niż 0,1 mm) oraz naskórek, w tym komórki i wrastające narośla skórne. Nie powoduje poparzenia skóry, choć odczuwalne będzie uczucie ciepła.
Zabieg wykonuje się za pomocą urządzenia podłączanego do gniazdka elektrycznego, które posiada dwie metalowe elektrody. Po przyciśnięciu elektrod do skóry, urządzenie wysyła prąd przez te elektrody do skóry. Prąd przemieszcza się wzdłuż górnych warstw skóry i niszczy naczynia krwionośne w tym obszarze.
Oto poszczególne etapy zabiegu elektrokoagulacji
Laser diodowy jest urządzeniem wykorzystującym energię światła do usuwania tkanek. Działa on poprzez wytwarzan
Peeling laserowy to zabieg, który polega na złuszczaniu naskórka za pomocą lasera. Jest to jeden z najskuteczn
Laseroterapia to metoda leczenia, która wykorzystuje wiązki światła do leczenia chorób. Może być stosowana w l
Kto może brać udział w zabiegach laserowych? Każdy może poddać się zabiegom laserowym, pod warunkiem
Laseroterapia wykorzystuje czerwone, podczerwone lub bliskie podczerwieni światło do stymulowania naturalnej r
Zabiegi laserowe to technika kosmetyczna, która działa poprzez wykorzystanie światła laserowego do oczyszczani